třešní

Pochoutka z vlastní zahrady? Vždyť třešně jsou víc než jen ovoce

Jsou pozvánkou k vytvoření domácího ráje. Svět a višní nabízí paletu chutí od intenzivně sladkých až po jemně kyselé. Představte si chvíle odpočinku pod stromem obtěžkaným šťavnatými plody. Je to mo přečtěte si více »

túje

Tuje na zahradě – jak pečovat o zeleň na vaší zahradě

Domácí zahrada je místem, kde má vládnout zeleň, a tak není překvapením, že se mnoho lidí při plánování vlastní jedinečné zahrady rozhodne sáhnout po zajímavých rostlinách, díky kterým si budou moci přečtěte si více »

bobule

Druhy a vlastnosti bobulí

Borůvky jsou chutné a velmi zdravé ovoce. Na domácích zahrádkách lze úspěšně pěstovat různé odrůdy. Mají antiseptické a protiprůjmové účinky a zlepšují zrak. Borůvky jsou zdrojem mnoha cenných vitami přečtěte si více »

 

Tuje na zahradě – jak pečovat o zeleň na vaší zahradě

Domácí zahrada je místem, kde má vládnout zeleň, a tak není překvapením, že se mnoho lidí při plánování vlastní jedinečné zahrady rozhodne sáhnout po zajímavých rostlinách, díky kterým si budou moci připravit relaxační prostor. kde se mohou postarat o své soukromí . Posledně jmenovaný problém lze podpořit mimo jiné i používáním tújí na zahradě, které se mohou stát přirozenou zelenou bariérou před zvědavými pohledy sousedů či kolemjdoucích. Vzhledem k obrovské oblibě tújí v zahradách stojí za to věnovat pozornost tomu, v jaké formě se vyskytuje, jaké jsou její odrůdy a jaké jsou požadavky na úspěšné pěstování.

Thuje do zahrady - jaké odrůdy lze nalézt?

Thuje do zahrady je velmi oblíbeným řešením, protože se jedná o celoročně zelený keř, který se bude na zahradě skvěle vyjímat, vytvoří jak přirozenou bariéru v podobě živého plotu, tak i rozmístěný na různých místech a zajímavě tvarovaný. Bude tedy dobré se s touto rostlinou trochu blíže seznámit. Začněme tím, jak to vypadá, pokud jde o název samotné rostliny. Běžně známé jako thuje keře, je to ve skutečnosti thuja. Celoroční rostlina z čeledi cypřišovité. Pokud jde o odrůdy tújí, existuje mnoho různých návrhů, přičemž na zahradách se nejčastěji setkáme s těmito druhy tújí:

https://moravske-sady.cz/cs_CZ/c/Zeravy/64 túje západní

túje východní

obří túje

Každý typ má navíc ve své skupině různé odrůdy, které se mohou lišit odstínem, změnou tvaru, u jednotlivých typů může být na kmeni túje, nebo ze spodní strany plný keř pokrytý drobnými lístky. V závislosti na potřebách si kupující může vybrat rostliny, které mu vyhovují, také s ohledem na takové návrhy, jako jsou rychle rostoucí túje, pro ty, kteří chtějí rychle naplnit svou zahradu krásnou zelení.

Nejdůležitější vlastnosti tújí

Přirozeným prostředím pro Tui jsou země Severní Ameriky a Asie. Rostlina se však stala velmi oblíbenou a rozšířila se po celém světě v domácích zahradách, parcích nebo podél hřbitovních alejí. Přirozená forma hustého pokryvu z něj dělá dobrovolně vybraný keř. Nejdůležitějšími znaky, které ji charakterizují, jsou mimo jiné ochablé a husté větvičky, které ve většině případů sahají až na zem. Všechny větvičky se k sobě pevně lepí, hustě pokryté šupinatými listy. Celek vždy vytváří kompaktní formuli, a proto můžete očekávat skvělou estetiku takového keře.

Příprava úrody – jaké místo zvolit?

Pokud se chcete připravit na pěstování, je třeba při výběru sazenic tújí dbát na jejich kvalitu. Výběr dobrých sazenic může mít klíčový vliv na to, jak zakoření a zda bude pěstování skutečně úspěšné. Vyplatí se proto ověřit, co si můžete vybrat, abyste také věděli, v jaké poloze budou túje, počítat s jejich zakořeněním a rychlým růstem.

Nejlepším řešením bude najít si na zahradě slunné místo, kde se bude každé odrůdě velmi dobře dařit. Pokud však není možné pro túje takové místo zaručit a budete je muset dát do polostínu, budete muset vzít v úvahu, jaký typ keřů zvolíte. V této situaci, kdy bude na místě výsadby polostín, můžete zvolit túje západní, proto poslouží například túje smaragdové na kmeni, ale nevyplatí se volit túje východní a obří, protože mohou nezvládnout ve stinné poloze.

Jaká půda pro túje?

Při plánování přípravy porostu pro túje se vyplatí pamatovat i na půdní podmínky. U tújí můžete počítat s tím, že si dobře poradí v různých podmínkách a půda není tak důležitá. Nejdůležitější je, že zaručí velkou dávku živin a hodně vláhy. V suché půdě se tújím nebude dařit a může být potřeba ji velmi intenzivně zalévat, jinak změní barvu a ztratí šupiny.

Důležitá je také péče o keře. Důležitá bude proto správná zálivka tújí. V období slunečného a suchého počasí byste na to neměli zapomínat a keře alespoň jednou týdně důkladně zalévat. Důležité je také hnojení tújí, proto se vyplatí zaměřit se na dobrá minerální hnojiva a ta pro jehličnany s přihnojováním do konce července, pak se mu raději vyhnout.

Správná výsadba a péče

Tuje je možné sázet na jaře a na podzim, ale vyplatí se vsadit na již zakořeněné keře a ty pak osadit hroudou zeminy, protože díky tomu můžete počítat s tím, že dobře zakoření. Správnou péčí je samozřejmě zálivka, ale i odstraňování starších výhonů, aby se rostlina před sezónou prořídila a usnadnila její zpevnění a další růst.

Související články