túje

Tuje na zahradě – jak pečovat o zeleň na vaší zahradě

Domácí zahrada je místem, kde má vládnout zeleň, a tak není překvapením, že se mnoho lidí při plánování vlastní jedinečné zahrady rozhodne sáhnout po zajímavých rostlinách, díky kterým si budou moci přečtěte si více »

bobule

Druhy a vlastnosti bobulí

Borůvky jsou chutné a velmi zdravé ovoce. Na domácích zahrádkách lze úspěšně pěstovat různé odrůdy. Mají antiseptické a protiprůjmové účinky a zlepšují zrak. Borůvky jsou zdrojem mnoha cenných vitami přečtěte si více »

 

Druhy a vlastnosti bobulí

Borůvky jsou chutné a velmi zdravé ovoce. Na domácích zahrádkách lze úspěšně pěstovat různé odrůdy. Mají antiseptické a protiprůjmové účinky a zlepšují zrak. Borůvky jsou zdrojem mnoha cenných vitaminů a pektinu. Dají se jíst čerstvé, syrové, jsou ideální na různé zavařeniny, šťávy i na zmrazení. Důležité je, že se borůvkový keř pěstuje velmi snadno.

Borůvky - druhy

Kamčatské HTTPS://moravske-sady.cz/cs_CZ/c/Bobule/31 bobule

Jedná se o dlouhověkou rostlinu, která může v dobrých podmínkách dosáhnout až 40 let. Dorůstá do výšky 2-3 m a snáší nízké teploty i období sucha. Kvete brzy, bohatou úrodu poskytuje již od konce května. V prodeji je mnoho odrůd sazenic kamčatských bobulí, které se liší chutí a velikostí plodů. Nejlépe je pěstovat ji ve dvojicích a vybírat různé odrůdy sazenic. To umožní správné opylení rostlin. Kamčatské bobule rostou dobře na slunných stanovištích a lehkých půdách. Není to rostlina, která by vyžadovala zvláštní péči. Jediné, co je třeba mít na paměti, je hnojení organickými hnojivy a mulčování. Důležité je, že je odolný vůči škůdcům. Kamčatské bobule by se měly řezat 4 roky po výsadbě, zatímco plodí již po 2 letech.

Bobule goji

Goji (kustovnice čínská) je keř, který je vhodný pro výsadbu i na obtížně přístupných místech (svahy, srázy).Rostlina má obloukovité větve, na kterých se v květnu objevují fialové a béžové květy a krásné lesklé červené bobule. Trnka čínská dorůstá až 2 m a její stonky jsou pokryté trny. Bobulový keř snáší vysoké i nízké teploty. Poradí si také s nadměrnou vlhkostí a suchem. Místo pro sazenice goji by mělo být slunné a teplé a půda propustná a úrodná. Plody goji jsou červené, podlouhlého tvaru a velikosti až 2 cm. Plody kustovnice čínské jsou považovány za nejzdravější na světě. Jsou bohaté na vitamíny a minerály, které jsou důležité pro lidské zdraví. Keř goji plodí již 2-3 roky po výsadbě.

Slivka

Malý stromek, který se uplatní zejména v malých zahradách. Je plně mrazuvzdorná a nemá vysoké nároky na stanoviště a půdu. Dává přednost mírně zásaditému a vápenitému substrátu. Nádherně se prezentuje zejména na jaře, kdy můžeme obdivovat její bílé květy, a v létě její fialové plody. Na podzim se listy zbarvují do oranžova. Důležité je, že strom není třeba prořezávat, ale pouze tvarovat, aby měl správný tvar koruny. Plody jsou vhodné ke konzumaci syrové, na kompoty, džemy nebo sušené.

Zdravotní vlastnosti bobulí

Bobule na zahradě jsou skvělou volbou pro lidi, kteří chtějí pečovat o své zdraví a mít přístup k chutnému občerstvení. Jejich pravidelná konzumace má významný vliv na zdraví a pomáhá i při samotné prevenci. Bobule obsahují mnoho cenných vitamínů, minerálů a látek, které působí proti volným radikálům. Přírodní antioxidanty zpomalují proces stárnutí a působí proti vzniku různých onemocnění.

Pokud sledujete ceny bobulovin, určitě se vyplatí vysadit na zahradě bobulovité keře. Sazenice bobulovin v obchodě https://moravske-sady.cz/cs_CZ/c/Bobule/31 jsou kvalitní 3-4leté rostliny, které může úspěšně pěstovat i začínající zahradník.

Související články